رفتن به محتوای اصلی
گروه مهندسی امین بنابن 

 بیش از یک دهه تجربه با در اختیار داشتن تجربیات حاصل از ارائه خدمات مشاوره در کنار تجربیات پیمانکاری هم اکنون با بهره گیری از پرسنل فنی کارآمد و مسلط به دانش فنی روز، ماشین آلات و تجهیزات کامل کارگاهی و با بهره گیری از آزمایشگاه مجهز ژئوتکنیک و مقاومت مصالح آمادگی ارائه خدمات در زمینه های مختلف ژئوتکنیک، ساختمان وغیره دارد.

موقعیت مکانی

آدرس : تهران ،خیابان ظفر ، خیابان فرید افشار ، خیابان بابک شرقی ، پلاک 23 ، طبقه اول ، واحد 3

تلفن ثابت : 02126401293 - 02126420558 - 02126421343
تلفن همراه : 09121889396 - 09123369668
Aminbanaboncollection@Gmail.Com
Aminbanabon@Gmail.Com
Aminbanabon@yahoo.Com
09121889396 / 09123369668 Aminbanabon@gmail.com/ Aminbanabon@yahoo.com/ aminbanaboncollection@gmail.com

تاپ دان بتنی ( روش ساخت بالا به پایین) چیست؟

امروزه و با پیشرفت صنعت ساختمان و استفاده از روش نوین ساخت بالا به پائین ( Top down)   و با توجه به کاربرد فراوان این روش و البته اجرای این روش بصورت اسکلت فلزی حال این سوال پیش می آید   که آیا این روش جوابگوی اجرای اسکلت بتنی (تاپ دان بتنی ) نیز میباشد؟

جواب این سوال آری است.اجری اسکلت بتنی بصورت نیمه پیش ساخته است و تماما پیش ساخته باعث افزایش استفاده از این روش نوین با توجه به مزیت های پر شمار این روش دارد.

مراحل کلی استفاده از روش تاپ دان بتنی ( روش ساخت بالا به پایین) به شرح زیر است:

۱-نصب دیوار حائل محیطی در تاپ دان بتنی :

به عنوان اولین مرحله در ساخت سازه زیرزمینی در این روش، می‌بایست نسبت به اجرای دیوارهای محیطی سازه اقدام نمود. این دیوارها که در مراحل ابتدایی تاپ دان بتنی ( روش ساخت بالا به پایین) به عنوان محافظ گود کاربرد دارند. در مراحل بعدی به عنوان دیوار دائمی سازه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از روش دیوار دیافراگمی نسبت به سایر روش‌های اجرایی در ساخت دیوارهای محیطی سازه زیرزمینی به دلیل مزایای فراوان آن، کاربرد بیشتری دارد.

تاپ دان بتنی

اجرای دیوار دیافراگمی پیش ساخته مجتمع اداری تجاری شیخ بهایی  

تاپ دان بتنی

۲- اجرای ستون‌های باربر و شمع های زیر فونداسیون تاپ دان بتنی :

اجرای ستون‌های میانی و باربر سازه زیر زمینی در نقاط مشخص شده.   با استفاده از یکی از تکنیک‌های شمع‌ درجا یا ستون‌های پیش ساخته صورت می‌ گیرد. بسته به موقعیت، در صورت نیاز به اجرای فونداسیون و افزایش باربری ستون، لازم است تا از شمع‌های پدستالی (انباره دار در انتهای شمع) استفاده شود. روش‌های متفاوتی برای اجرای ستون‌ها وجود دارد . که از آن جمله می‌توان به اجرای ستون‌های بتنی درجا با مقاطع مربع، مستطیل و یا دایره‌ای است . که  بر اساس تجهیزات حفاری موجود، ستون‌های بتنی پیش ساخته، مرکب فولادی، ترکیب ستون‌های لاغر با ژاکت بتنی در حین ساخت سازه اصلی اشاره نمود.

جاگذاری ستون های بتنی نیمه پیش ساخته مجتمع تجاری مسکونی شقایق مستوفی

جاگذاری ستون های بتنی نیمه پیش ساخته مجتمع تجاری مسکونی شقایق مستوفی

تاپ دان بتنی

۳- اجرای سقف نهایی سازه زیرزمینی تاپ دان بتنی :

 در این مرحله پس از اجرای ستون‌های باربر با در نظر گرفتن آرماتورهای انتظار در انتهای ستون‌ها و رگلاژ نمودن کف می باشد .   اجرای بتن مگر، نسبت به آرماتوربندی و بتن‌ریزی سقف نهایی بر روی زمین طبیعی اقدام می‌شود.

 اجرای سقف نهایی سازه زیرزمینی تاپ دان بتنی

پروژه دیباجی روش تاپ دان بتنی ( روش ساخت بالا به پایین)

تاپ دان بتنی

نکته‌ای بسیار مهم که می‌بایست .در زمان اجرای سقف‌ها خصوصاً سقف نهایی سازه زیرزمینی مد نظر قرار داد. تعیین موقعیت اجرای بازشو‌های موقت است .چرا که پس از اجرای سقف نهایی، کلیه عملیات اجرایی در ترازهای پایین‌تر صورت می‌گیرد. و عملا ارتباط کارگاه روزمینی و زیرزمینی از طریق این بازشوها انجام خواهد شد. به این منظور موقعیت و ابعاد بازشو‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شود .که علاوه بر تامین قابلیت مانور ماشین آلات حفار و حمل، دسترسی مناسب به تمامی طبقات پایین‌تر برای بتن‌ریزی و عملیات اجرایی وجود داشته باشد. و حتی الامکان هیچ‌یک از ستون‌ها یا اعضای باربر سازه‌ای، درون محدوده بازشو قرار نگیرد.

۴- گودبرداری و اجرای سقف پایین‌تر  تاپ دان بتنی :

 پس از تکمیل سقف نهایی، با قرار گرفتن ماشین‌آلات حفاری در محل بازشو‌ها و گودبرداری تا تراز اجرایی سقف پایین‌تر، عملیات خاکبرداری ادامه می‌یابد. و اتصال سقف به ستون‌ها و دیوارهای اصلی با استفاده از یکی از تکنیک‌های اتصالات جوشی یا مکانیکی انجام می‌گیرد.

در ابتدای حفاری عمدتاً از بیل مکانیکی معکوس جهت سرعت‌دهی به امر خاک‌برداری استفاده می‌شود . و با ایجاد رمپ راهی مناسب برای عبور و مرور ماشین‌آلات حمل و خروج مصالح ایجاد می‌گردد. شکل خارج کردن مصالح از درون بازشو‌ها بر اساس عمق و ابعاد سازه زیرزمینی و بدون ایجاد رمپ نیز امکان‌پذیر است. پس از رسیدن به تراز‌های مورد نظر، با رگلاژ نمودن کف و اجرای بتن مگر، مراحل اجرای سقف بعدی با آرماتور‌بندی و بتن‌ریزی در تراز‌های مختلف بر روی زمین طبیعی اجرا می‌شود. وضعیت زمین‌شناسی لایه‌های خاک، ارتفاع دقیق حفاری و انتخاب نوع ماشین‌آلات با ارتفاع کوتاه‌تر و توان بیشتر از نکاتی است. که در زمان اجرای این مرحله لازم  است به آن دقت شود.

۵- تکرار مرحله ۴ تا رسیدن به اجرای فونداسیون تاپ دان بتنی :

 با تکرار مرحله قبلی، با خاک‌برداری و رسیدن به تراز هر سقف زیرین، آن سقف نیز اجرا می‌شود.  و در حین انجام، مراحل تکمیل سقفهای فوقانی سازه زیرزمینی با اجرای تاسیسات و … ادامه مییابد. پس از رسیدن به پایین‌ترین تراز، فونداسیون طراحی شده در ریشه‌ی ستون‌ها اجرا می‌شود.

۶- اجرای بنای فوقانی تاپ دان بتنی  :

 اجرای سازه‌ی فوقانی به روشهای مرسوم و طبق ضوابط، به طور موازی و هم‌زمان با انجام مرحله ۴ صورت می‌گیرد.

برگشت به بالا
Call Now Buttonتماس بگیرید