رفتن به محتوای اصلی
گروه مهندسی امین بنابن 

 بیش از یک دهه تجربه با در اختیار داشتن تجربیات حاصل از ارائه خدمات مشاوره در کنار تجربیات پیمانکاری هم اکنون با بهره گیری از پرسنل فنی کارآمد و مسلط به دانش فنی روز، ماشین آلات و تجهیزات کامل کارگاهی و با بهره گیری از آزمایشگاه مجهز ژئوتکنیک و مقاومت مصالح آمادگی ارائه خدمات در زمینه های مختلف ژئوتکنیک، ساختمان وغیره دارد.

موقعیت مکانی

آدرس : تهران ،خیابان ظفر ، خیابان فرید افشار ، خیابان بابک شرقی ، پلاک 23 ، طبقه اول ، واحد 3

تلفن ثابت : 02126401293 - 02126420558 - 02126421343
تلفن همراه : 09121889396 - 09123369668
Aminbanaboncollection@Gmail.Com
Aminbanabon@Gmail.Com
Aminbanabon@yahoo.Com
09121889396 / 09123369668 Aminbanabon@gmail.com/ Aminbanabon@yahoo.com/ aminbanaboncollection@gmail.com

مطالعات صحرائی و ژئوتکنیکی

زمین یک محیط طبیعی است و شناخت آن همواره مشکل است، بر همین اساس برای شناسایی مشخصات پی هر سازه لازم است کاوش‌های مستقلی صورت پذیرد و عدم توجه به مطالعات صحرایی معمولا منجر به طرح سازه‌های غیر اقتصادی یا غیر ایمن می‌گردد.پیش بینی رفتار مصالح ژئوتکنیکی پیچیده تر از سایر مصالح مصنوعی مثل فولاد و بتن است، از این جهت برای بررسی و شناخت محیط ژئوتکنیکی نیازمند کاوش‌های بیشتری نسبت به سایر مصالح می‌باشد.

هدف از کاوش‌های ژئوتکنیکی و ژئوفیزیکی

زمین یک محیط طبیعی است و شناخت آن همواره مشکل است، بر همین اساس برای شناسایی مشخصات پی هر سازه لازم است کاوش‌های مستقلی صورت پذیرد و عدم توجه به مطالعات صحرایی معمولا منجر به طرح سازه‌های غیر اقتصادی یا غیر ایمن می‌گردد. پیش بینی رفتار مصالح ژئوتکنیکی پیچیده تر از سایر مصالح مصنوعی مثل فولاد و بتن است، از این جهت برای بررسی و شناخت محیط ژئوتکنیکی نیازمند کاوش‌های بیشتری نسبت به سایر مصالح می‌باشد.

انواع کاوش‌های صحرایی ژئوتکنیکی

 • حفاری در زمین با ادوات مکانیکی یا دست
 • نمونه گیری دست خورده یا دست نخورده از زمین
 • انجام آزمایش برجا
 • کاوش‌های صحرایی ژئوفیزیک
 • دورسنجی

کاربرد مطالعات ژئوفیزیک

 • با توجه به آنکه متراژ حفاری‌های مرحله قبل محدود است و از آنجایی که بعضی از عوارض با کاوش‌های ژئوفیزیک راحت تر و وسیع تر مشخص می‌شوند، با استفاده از تکنیک‌های ژئوفیزیک اطلاعات مطالعات تکمیل و تدقیق می‌گردد. قابل ذکر است که روش‌های ژئوفیزیک از سهولت و سرعت برخوردار بوده و نسبت به روش‌های حفاری از هزینه کمتری برخوردارهستند. ولی اطلاعات حاصله از آن‌ها حالت اجمالی داشته و از دقت بالایی برخوردار نیست. به عنوان مثال نفوذ پذیری لایه‌های پی به طور مستقیم از نتایج ژئوفیزیک قابل استخراج نیست ولی با برقراری ارتباط بین نتایج حاصله بطور غیر مستقیم وضعیت اجمالی نفوذپزیری لایه‌های زیرسطحی روشن می‌گردد.

  بسیاری از محققین معتقند که روش‌های ژئوفیزیک برای ترسیم پروفیل خاک از کارایی لازم برخوردار هستند با این حال اگر اطلاعات جزئی حاصله از آن‌ها توسط مهندسین مجرب تفسیر نشده باشد ممکن است نتایج غیر واقع بینانه به دست آید.

انواع برداشت‌های ژئوفیزیکی

 1. برداشت هوایی : روش‌های مغناطیسی، الکترو مغناطیسی، رادیومتری، هوابرد و ثقل سنجی هوابرد سریعترین روش‌های ژئوفیزیک اکتشافی می‌باشند. این روش‌ها برای پوشش مناطق وسیع کم هزینه تر از روش‌های زمینی هستند، ولی به علت دقت پایین صرفا برای شناسایی مواد معدنی کاربرد دارند و تجهیزات در داخل یا دنباله هواپیما نصب گردد.
 2. برداشت دریای : این کاوش‌ها به منظور شناسایی ویژگی‌های فیزیکی زیر بستر آب، در محیط آبی انجام می‌شود، تجهیزات می‌توانند در داخل کشتی‌ها یا به دنبال آن‌ها نصب گردند.
 3.  برداشت درون چاه : در این روش تجهیزات ژئوفیزیکی در یک محفظه استوانه‌ای با قطری کمتر از قطر گمانه قرار می‌گیرد و توسط یک کابل به داخل گمانه فرستاده می‌شود. ثبت پیوسته ی خصوصیات ژئوتکنیکی که در طول گمانه مشاهده می‌شود از اهداف این نوع بررسی است.
 4.  برداشت زمینی: بر روی سطح زمین بوسیله دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود . متنوع ترین برداشت‌های ژئوفیزیکی در این بخش و در فعالیت‌های عمرانی این برداشت است.
برگشت به بالا
Call Now Buttonتماس بگیرید