رفتن به محتوای اصلی
گروه مهندسی امین بنابن 

 بیش از یک دهه تجربه با در اختیار داشتن تجربیات حاصل از ارائه خدمات مشاوره در کنار تجربیات پیمانکاری هم اکنون با بهره گیری از پرسنل فنی کارآمد و مسلط به دانش فنی روز، ماشین آلات و تجهیزات کامل کارگاهی و با بهره گیری از آزمایشگاه مجهز ژئوتکنیک و مقاومت مصالح آمادگی ارائه خدمات در زمینه های مختلف ژئوتکنیک، ساختمان وغیره دارد.

موقعیت مکانی

آدرس : تهران ،خیابان ظفر ، خیابان فرید افشار ، خیابان بابک شرقی ، پلاک 23 ، طبقه اول ، واحد 3

تلفن ثابت : 02126401293 - 02126420558 - 02126421343
تلفن همراه : 09121889396 - 09123369668
Aminbanaboncollection@Gmail.Com
Aminbanabon@Gmail.Com
Aminbanabon@yahoo.Com
09121889396 / 09123369668 Aminbanabon@gmail.com/ Aminbanabon@yahoo.com/ aminbanaboncollection@gmail.com

روش بالا به پایین (تاپ دان)

روش ساخت تاپ دان 

 

با توجه به بالا رفتن جمعیت، ارزش روزافزون  زمین نیز بالا رفته و موجب آن شده ، تا بلندمرتبه‌سازی چه ازلحاظ ارتفاع و چه ازلحاظ عمق  رواج بیشتری بیابد .

سازه‌های بلندمرتبه به‌منظور تأمین پارکینگ و استفاده حداکثری از بنا و قسمت‌های متعدد خدماتی  و همچنین  تجهیزات تأسیساتی و مکانیکی  دارای تعداد طبقات زیرزمین و حفر  گودهای عمیق هستند.

جهت اجرای گودبرداری‌های عمیق، می‌بایست هم‌زمان با شروع گودبرداری جهت ایمن‌سازی معابر و املاک مجاور  اقدام به پایدارسازی و ایمن‌سازی  گود و تثبیت خاک زمینه‌ای مجاور توسط یکی از

روش‌های پایدارسازی و ایمن‌سازی همانند :

 • انکراژ
 • نیلینگ
 • اجرای سولجر پایل
 • روش ( تاپ دان (تاپدان ) روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس نمود.

شرایط ژئوتکنیکی سطح آب‌های زیرزمینی، ملاحظات طراحی و همجواری پروژه ازجمله مواردی است که در تعیین روش اجرای ساختمان‌ها باید در نظر گرفته شود

چرا تاپ دان؟

در مواردی که امکان اخذ رضایت از همسایه‌های مجاور گودبرداری به لحاظ مسائل حقوقی بعدی وجود نداشته و یا مقابله با ترازبالای سطح آب زیرزمینی در پروژه مطرح باشد تقریباً تنها روش مطمئن و قابل‌اجرا روش تاپ دان روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس است.

یکی از روش‌های نوین پایدارسازی گودهای عمیق در دنیا  استفاده از روش خودمدار  روش تاپ دان (TOP DOWN) روش بالا به پایین  روش اجرای معکوس هست.

آیین‌نامه تاپ دان:

روش اجرای  تاپ دان روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس در آیین‌نامه BS:8002:1994 انگلستان برایسازه‌های نگهبان ارائه‌شده و یک روش اجرای ابتکاری  و بهینه است

که از اوایل دهه 90 میلادی مصوب شده  و از سال 2001 میلادی تاکنون در کشورهای مختلفی چون انگلستان، امریکا، فنلاند، چین، روسیه، ویتنام، سنگاپور و ایران بر اساس نیاز مورداستفاده قرارگرفته است.

استفاده از فن  پایدارسازی از بالا به پایین در ساخت سازه‌های زیرزمینی یکی از روش‌های نوین اجرایی است که علاوه بر کاهش زمان اجرا و سرعت ساخت نقش بسزایی در تأمین شرایط لازم برای احداث سازه در فضاهای محدود و پرتردد شهری دارد.

معضلات ساخت‌وسازهای زیر‌زمینی درون‌شهری به‌خصوص در کلان‌شهرها از قبیل اختلال در عبور و مرور و ایجاد ترافیک و خطرات ناشی از گودبرداری‌های عمیق، همواره مدیریت شهری را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است.

تاریخچه  روش تاپ دان:

 روش تاپ دان به‌عنوان انقلابی در ساخت سازه‌های بزرگ زیرزمینی، برای اولین بار در دهه ۷۰ میلادی، در ساخت ایستگاه‌های مترو شهرهای پاریس و میلان مورداستفاده قرار گرفت و اصطلاحاً به آروش پوش و کند (پوشَن then Cut)می‌گفتند.

در سال‌های اخیر و در پروژه‌های بزرگ استفاده از این روش نوین ساخت بانام بالا به پایین (UP/Down Method) به دلیل مزایای عمده خود عملاً جایگزین روش‌های سنتی در کشورهای صنعتی شده است؛به‌گونه‌ای که امروزه این روش مختص ساخت سازه‌های زیرزمینی و برج‌های بلند با زیرزمین‌های عمیق شده است.

 روش تاپ دان (TOP DOWN) با توجه به خود مهار بودن و اجرای سازه اصلی اطمینان بسیار بالایی در ساخت داشته و می‌تواند به‌خوبی نیازهای کارفرمایان محترم را برآورده نماید.

 روش تاپ دان (TOP DOWN) اجرای سازه در تراز زیر پی زمین توأم با خاک‌برداری و گودبرداری هست.

همچنین امکان اجرای روسازه بالاتر از سطح زمین همراه با پیشروی طبقات زیرزمین به‌صورت هم‌زمان  فراهم است.

 روش تاپ دان (TOP DOWN) به‌طور قابل‌توجهی احتمال وارد شدن خسارت به سازه‌های هم‌جوار که به تغییر شکل‌ها و حرکت خاک حساس هستند  را از بین می‌برد.

همچنین به دلیل روند اجرای هم‌زمان رو به بالا و رو به پایین سرعت انجام پروژه به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته و موجب کاهش استفاده از  زمان منابع و عدم استفاده از روش‌های مشابه پایدارسازی و منجر به بهره‌وری بیشتر در هزینه‌ها و زمان  خواهد شد.

مراحل اجرای  روش تاپ دان (TOP DOWN) به  صورت عینی به ترتیب زیر انجام می‌پذیرد:

در ساخت یک سازه با روش تاپ دان باید علاوه بر واپایش‌های متداول سازه‌ای، هم‌زمان ملاحظات ژئوتکنیکی نیز در فرایند طراحی و اجرای سازه وارد شود.

به این منظور باید سازه هم توسط یک مهندس سازه و یک مهندس ژئوتکنیکی کنترل و طراحی شود.

نادیده ماندن برخی عوامل مختلف در فرایند کنترل و طراحی که بعدها در شرایط ساخت به سازه تحمیل خواهد شد عواقبی گاه جبران‌ناپذیر را در پی خواهد داشت.

بنابراین با استفاده از کنترل دقیق مدل‌سازی صحیح و در نظر گرفتن هم‌زمان ملاحظات ژئوتکنیکی و سازه‌ای می‌توان از بروز خسارت جلوگیری نمود.

تجربه و تسلط به این روش حرف اول و آخر روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس است ، اشتباه یا قصور و خطا در طراحی این روش می‌تواند خسارت و هزینه‌های بالایی را پروژه به همراه داشته باشد

 مزایای روش تاپ دان (TOP DOWN Method) :

 1. افزایش سرعت ساخت و اتمام عملیات، به جهت پیشبرد هم‌زمان پروژه به‌طرف بالا و پایین بعد از اجرای سقف تراز همکف.
 2. حذف هزینه‌های سازه نگهبان و مهار گودها به روش‌های نیلینگ و انکراژ موجب صرفه‌جویی در منابع مالی پروژه می‌گردد.
 3. کاهش زمان ساخت منجر به کاهش هزینه‌های ساخت و ساز خواهد شد.
 4. کاهش سطوح آلودگی در محیط پروژه و محیط اطراف  .
 5. عدم نیاز به اخذ رضایت همسایگان هم‌جوار و هزینه‌ها و مسائل حقوقی بعدی.
 6. کاهش ریسک آسیب به ساختمان‌ها و سازه‌های مجاور به دلیل خود مهار بودن روش تاپ دان – روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس.
 7. کارایی بسیار بالای روش تاپ دان برای سازه‌هایی با تعداد طبقات زیرزمین زیاد همانند پارکینگ‌های طبقاتی و سازه‌های  زیرزمینی مانند مترو و پل‌ها ، زیرگذرها با محدودیت ترافیکی .
 8. کاهش نشست خاک زیر پی ناشی از بار مرده ساختمان به دلیل اجراشدن فونداسیون در آخرین مرحله یادآور می‌شود نشست خاک زیر پی‌ها ازجمله مسائلی است که منجر به ایجاد ترک در دیوارها و سقف می‌گردد.
 9. به دلیل استفاده از اتصال مکانیکی، امکان اجرای عملیات آرماتوربندی و قالب‌بندی در فضای محدود نیز فراهم است.
 10. اجرای هم‌زمان عایق‌بندی پشت دیوارهای حائل که منجر به آب‌بند شدن کل قسمت مدفون سازه تا زیر فونداسیون هست.
 11. امکان اجرای عملیات در بدترین شرایط جوی به دلیل مدفون بودن سازه و زیرزمینی بودن.
 12. امکان عمل‌آوری بهتر بتن سقف و تیرها به جهت مدفون بودن سازه و دوری از شرایط نامساعد جوی مانند هوای گرم و سرد: در تابستان منجر به تبخیر زودهنگام آب و در زمستان موجب جلوگیری از یخ‌زدگی بتن می‌شود.
 13. با اجرای اولین سقف (همکف) می‌توان فضای مناسبی جهت تجهیز کارگاه فراهم نمود. بنابراین استفاده از معابر و فضای خیابان نیز به حداقل خواهد رسید.

گروه کارشناسی  امین بنابن با همکاری بهترین مهندسین طراح سازه و ژئوتکنیکی ، تجربه طراحی موفق سازه‌های بتنی و فولادی با روش اجرایی تاپ دان (TOP DOWN)  روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس را دارا بوده و درزمینهٔ تیپ‌سازی و روش نگاری اتصالات ، چگونگی ساخت و نصب ستون‌های بتنی ، احداث دیوارهای پیرامونی و . . .

در این روش توانمند هست و پیمانکاران و مجریانی کارآزموده  و باتجربه جهت اجرای تاپ دان روش بالا به پایین (TOP DOWN Method) روش اجرای معکوس سازه‌ها در اختیار دارد.

گروه ما آماده ارائه خدمات در تمامی زمینه‌های ژئوتکنیکی و پایدارسازی هست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ساخت بالا به پایین با ما تماس بگیرید.

  نمونه‌های موفق روش تاپ دان در  دنیا 

از روش مذکور می‌توان به ساخت قسمت‌هایی از

 • طبقات زیرزمینی مارینا اسکای پارک سنگاپور در سال ۲۰۰۷ میلادی‌
 • برج تجاری بیتکسوی ویتنام در سال ۲۰۱۰ میلادی
 • برج سایه لندن در سال ۲۰۱۳
 • طبقات زیرین برج شانگهای چین با مساحتی بالغ بر ۳۵ هزار مترمربع اشاره کرد.

 

نمونه‌های موفق روش تاپ دان در  کشور

 

 روش نوین ساخت بالا به پایین

این روش شامل ساخت هم‌زمان بالا و پایین یک ساختمان در یک‌زمان مشخص است که در آن سازه فوقانی و تحتانی باهم اجرا می‌شوند.

این فن نوین که عمدتاً در مناطق شهری برای تسریع در انجام مراحل پروژه‌ها مدنظر قرار می‌گیرد، خود ترکیبی از تکنیک‌هایی چون استفاده از دیوارهای دیافراگمی به‌عنوان دیوار محافظ گود (درزمینهٔ ای سست)، اجرای شمع درجا با استفاده از ماشین‌آلات مخصوص و روش‌هایی برای حفاری خاک محل پروژه است.

مراحل اجرایی روش ساخت بالا به پایین (تاپ دان)

 در این روش ،ابتدا دیوارهای حائل نصب می شوند،که در بسیاری از موارد این دیوارهای حائل دیوارهای دیافراگمی بتنی هستند.این روش با خاکبرداری تا درست زیر تراز دال سقف سازه  زیرزمینی ادامه می یابد . در این مدت بوسیله دیوارهای حائل و استرات های آن،خاک در کناره های سازه نگه داشته می شود.

سپس دال سقف ساخته می شود،که نقش یک نگهدارنده قوی در مدت انجام خاکبرداری ایفا می کند. بازشوهای دسترسی در دال سقف به گونه ای تعبیه می شوند که امکان کارکردن به سمت پایین تا تراز دال کف در سازه زیرزمینی فراهم باشد.

به محض تکمیل دال کف،دیوارهای کناری ساخته شده و استرات های میانی تدریجاً حذف می شوند.سپس بازشوهای دسترسی موجود در دال سقف پر می شوند . و متعاقباً سطح زمین خاکریزی و تسطیح می شود.

1- نصب دیوار حائل

دیوار حائل زیرزمینی، که معمولاً یک دیوار دیافراگمی بتنی است،قبل از شروع خاکبرداری است .

2- خاکبرداری و نصب استرات های فولادی

در این مرحله  خاک تا زیر تراز سقف سازه زیرزمینی حفر می شود.استرات ها برای حفاظت از دیوارهای حائل نصب می شوند که به منظور نگه داشتن خاک در کناره ها می باشد.

3 – ساخت سازه زیرزمینی

دال سقف همراه با بازشوهای دسترسی تعبیه شده روی آن که به منظور ایجاد امکان دسترسی به قسمت های پایینی می باشد،ساخته می شود.دال سقف علاوه بر اینکه یک تکیه گاه عمده در طول عملیات خاکبرداری ایجاد می کند، به عنوان مانع انتقال صدا نیز کاربرد دارد.

4 – ادامه عملیات

حفاری در زیر سقف میانی تا تراز بعدی دال ساخته می شود.، و این فرآیند به سمت پایین ادامه می یابد تا اینکه دال کف تکمیل شود.

5 – تکمیل سازه فونداسیون و بستن محل بازشو

در ادامه ،پس از تکمیل فونداسیون سازه و خروج ماشین آلات حفاری از محل بازشوها،دیوارهای کناری رو به بالا ساخته می شوند. در ادامه استرات های میانی حذف و پس از آن بازشوهای دسترسی دال سقف پر می شوند.

6 – خاکریزی و تسطیح

پس از آنکه سازه زیرزمینی تکمیل شد، خاکریزی تا تراز استرات، قبل از بین بردن آن، انجام می شود. این مرحله با تکمیل خاکریزی در بالای سازه زیرزمینی ادامه می یابد و در نهایت صاف کردن سطوح انجام می شود.

مقایسه روش top-down با روش سنتی

 این انیمیشن بیانگر سرعت بالا و بازگشت سرمایه بیشتر top-down می باشد.

 

برگشت به بالا
Call Now Buttonتماس بگیرید